Co si sebou zabalit do Austrálie?
Na studijní pobyt obvykle nevyrážíme jen na pár dní, ale rovnou na několik měsíců. A sbalit se na tak dlouhý pobyt není jen tak. Záleží na tom, kdy se za studiem chystáte, ale i u jakého přepravce jste si letenky koupili.
Nejdůležitější je váhový limit zavazadel
Sbalit se do Austrálie je dřina – hmotnost hlavního zavazadla je totiž omezená. Záleží na konkrétní letecké společnosti, jak těžké může vaše zavazadlo být. Většina leteckých společností akceptuje v ekonomické třídě váhu do 23 kilogramů. Nicméně pokud se vydáte s aerolinkami Emirates, můžete si na cestu v ekonomické třídě zabalit 30 kilogramů. Počítejte ale s tím, že letenky jsou od nich nepatrně dražší.
Váhový limit se pak zvedá, pokud se rozhodnete cestovat ve vyšší než ekonomické třídě. Rozhodnete-li se pro alternativní a výrazně složitější cestu s některou z nízkonákladových společností, počítejte s tím, že cena se kvůli zavazadlům výrazně zvýší.
Chcete si s sebou do Austrálie vzít vlastní lyže, kolo nebo rozměrnější hudební nástroj? Na konkrétní podmínky přepravy atypických zavazadel větších rozměrů se informujte u leteckých společností, se kterými cestujete. Některé vám toto druhé zavazadlo vezmou gratis, ale započtou ho do váhového limitu, jiné si ho nechají extra zaplatit.
Co si sebou vzít do Austrálie?
Záleží na tom, kdy se chystáte jet a zda si chcete studium ozvláštnit dalšími aktivitami. Podle toho by pak měl vypadat obsah vašeho kufru.
- Léto
Vrcholné léto mají v Austrálii od prosince do konce února. Chystáte-li se v toto období, určitě do kufru kromě letního oblečení přihoďte i kvalitní sluneční brýle a pokrývku hlavy. I když ji v Česku nenosíte, věřte, že v Austrálii se vám bude hodit.
Sluneční paprsky jsou zde pořádně ostré, nezapomeňte tedy na šátek, nebo jiný lehký přehoz přes kůži. Nákup kvalitního opalovacího krému ale nechte až do Austrálie.
- Zima
Zima je v Austrálii v průběhu našeho léta a není ani tak chladná, jako spíše deštivá a větrná. Neustálý vítr a déšť čekejte především na jihu, sever je v tomto poněkud příjemnější. Na zimu tedy zabalte oblečení, jež odolá dešti, kvalitní nepromokavou obuv a spíše než extrémně teplé oblečení přibalte oblečení, jež můžete vrstvit a které neprofoukne.
Co zabalit do příručního zavazadla
Zabalit se na studium do Austrálie neznamená jen „hlavní“ velký kufr, ale i zabalení příručního zavazadla. Pamatujte, že v letadle a na přestupech strávíte mnoho hodin, zároveň ale nezapomeňte, že obsah příručního zavazadla je poměrně striktně omezený.
Zabalte si základní hygienické potřeby (budou se hodit) – nicméně nezapomeňte, že mohu být maximálně ve 100ml balení a uložené všechny pohromadě v průhledném plastikovém sáčku. Přibalte si dobrou knihu, tašku s notebookem obvykle můžete přibrat navíc k příručnímu zavazadlu.
Na palubách moderních letadel mířících do Austrálie by měly fungovat „zábavní stanice“ – podobné jako známe například ze „žlutých“ autobusů v Česku – sami si tak můžete navolit, co sledovat, nebo poslouchat.
A co by rozhodně mělo zůstat mimo příruční zavazadlo? Vše ostré (včetně kapesních nožíků. Pozor, ať nějaký nezapomenete v některé z kapsiček), pinzety, žiletky, trekingové hole s ostrou špičkou, nůžky, konzervy, velké deštníky (rozkládací přibalit můžete), zbraně a jejich napodobeniny, ale třeba i mačky, skateboard nebo golfové hole. Více o zakázaných předmětech najdete například na webu ČSA.