Pracovní pozice v Austrálii
Většina zahraničních studentů v Austrálii vykonává nekvalifikované práce. Máte-li vysokoškolské vzdělání, několikaletou praxi či dokonce dobrou znalost angličtiny, musíte být připraveni na to, že ani praxe a dobré vzdělání vám nalezení kvalifikované práce v Austrálii zpočátku nezajistí.
Pokud se ale dobře zapracujete (např. v rámci určité společnosti) a vaše angličtina bude na slušné úrovni, můžete v Austrálii získat i práci kvalifikovanou a to především v oboru cestovního ruchu (práce v cestovní kanceláři, studentské agentuře, hotelu) či IT.
Člověk se jenom nesmí bát oslovit firmy a nabídnout jim své zkušenosti a znalosti. Nečekejte úspěch hned "u prvních dveří", ale ze zkušeností víme, že ten kdo se snaží a práci, o kterou má zájem hledá, ji nakonec najde.
Záleží samozřejmě na vašich jazykových schopnostech. Na začátku se možná budete muset smířit s manuální prací například v kuchyni, časem se ale můžete vypracovat i na velmi dobré pozice. Zkušenosti studentů říkají, že trochu snazší pozici mají při hledání práce děvčata.
Náš tip:
Před odjezdem od nás získáte rozsáhlý manuál plný užitečných rad a tipů. Současně s manuálem získáte také vzorové pracovní refernce a životopisy. Poradíme vám, jak sestavit životopis, úspěšně se připravit na pracovní pohovor a jak efektivně hledat práci v Austrálii.
Nejčastější pracovní pozice v Austrálii
- Práce v pohostinství. Na začátku většina studentů začíná jako pomocná síla v kuchyni, později pracují jako číšníci, servírky, barmani, baristé… K výhodám patří spropitné a často strava zdarma, nevýhodou bývají směny dlouho do noci. Pozor, pro práci s alkoholem potřebujete certifikát RSA (Responsible Service of Alcohol). Pro jeho získání musíte absolvovat jednodenní kurz (trvá 4 hodiny) a s trochou nadsázky se dá říci, že vám v něm řeknou, abyste nenalévali alkohol batolatům a lidem v bezvědomí. Kurz stojí 70 AUD a se zajištěním certifikátu RSA nebo i jiných vám pomůžeme.
- Rozvoz pizzy, jiných jídel, práce poslíčka. Cítíte-li se jistě za volantem, můžete si na takové pozici přijít na příjemnou odměnu.
- Roznos letáků. Práce vhodná především pro ty, kteří si ještě nejsou jistí úrovní angličtiny.
- Úklidové práce. Často je zprostředkují právě velké specializované agentury. Uklízet můžete kanceláře, domácnosti, veřejné prostory, ale na úklid hledají zaměstnance i velké nemocnice.
- Sezónní práce na farmách. V Austrálii dozrává ovoce po celý rok. Záleží, kde studujete. Sběr ovoce je typický například pro Perth a jeho okolí. Pro oblast Darwinu jsou typické sklizně manga, v okolí Berry zase sklizeň hroznů, v Queenslandu v okolí Tully se pravidelně sklízí banány. Práce sběrače je fyzicky náročná a hodnocená často podle množství ovoce, které nasbíráte. V hlavní sezoně se pracuje až 10 hodin denně, 7 dní v týdnu (samozřejmě, pokud vám to vízum povoluje).
- Práce v továrnách, kde se zpracovává sklizeň. Pracovat nutně nemusíte jen přímo na plantážích nebo v sadech, ale během sklizně bývají volná místa i v továrnách a podnicích, kde se sklizeň zpracovává. Často u výrobních linek nebo u baličky. Zkušenosti nepotřebujete žádné, nutná není ani žádná speciální kvalifikace. Jen chuť pracovat.
- Práce na rančích. Na rozdíl od předchozích dvou „farmářských“ prací je práce se zvířaty (nejčastěji jde o ovce nebo skot) pro ty, kteří už mají nějaké zkušenosti. Zprostředkovat zkušenost (a především placenou práci) na místních rančích pomohou australské společnosti jako například VisitOz nebo Changing Worlds.
- Pečovatelské služby, au-pair, hlídání dětí, pomocné práce ve zdravotnictví. Tady nacházejí uplatnění spíše dívky.
- Práce na stavbách, dělnické pomocné práce, práce na zahradách. Tady jsou pozice naopak vhodné spíše pro muže.
- Práce v obchodech. Ať už v malých obchodech, nebo velkých supermarketech. K mání jsou pozice na doplňování zboží, pozice pokladních, ale i pomocné práce při inventurách. Častými zaměstnavateli jsou řetězce Woollworths, Coles, Big W či Franklins.
- Plavčík, záchranář. V Perthu, Sydney, Brisbane i na Gold Coast se můžete uchytit i jako plavčík. Nicméně pro tuto pozici je potřeba dobrá fyzička a předchozí průprava. Zaměstnavatelé také často vyžadují certifikát.
- Práce v hotelech. Jedná se o pozice pokojských, úklidového personálu. Volná místa bývají i v prádelnách a pro zkušenější i na recepci.
- Práce v kanceláři. Nečekejte nijak sofistikované pracovní zadání. Obvykle jde o jednorázové kancelářské brigády, kdy je vaším úkolem navolávání „cold“ kontaktů, případně zadávání a základní správa dat. Obvykle bývá dobře placená a vaše pracovní doba bude v mantinelech 9 až 17:30.
- Alternativou je najít si dobrovolnickou pozici u některé z neziskovek. V tomto případě jde obvykle o neplacené pozice, zároveň ale o cennou zkušenost, která má cenu i ve vašem životopise. Nabízí se i stáže ve velkých mezinárodních firmách, i ty mohou být na začátku neplacené.
Kam dál?
- Aktualizovaná nabídka pozic v Austrálii
- Asistence s vyhledáním práce v Austrálii
- Jak na hledání práce na vlastní pěst?